Blog

Povrchové úpravy šperků, ano, či ne?
Povrchové úpravy šperků, ano, či ne?

Dneska bych tu v tomhle článku chtěla otevřít téma POVRCHOVÝCH ÚPRAV ŠPERKU :) Nejvíc se budu věnovat pozlacení.

Když jsem začala pracovat s drahými kovy, tak bylo pro mě povrchové potažení zlatem veliké NE. Měla jsem v ruce spousty komponentů, které byly postříbřené/pozlacené a nikdy to nevydrželo. S pozlacenými a postříbřenými komponenty jsem pracovala dříve hodně, když jsem ještě nemohla pracovat s čistým stříbrem. A zařekla jsem se, že moje šperky takhle nekvalitní prostě nebudou.

Časem jsem si trošku otevřela možnosti a našla výbornou galvanotechnu, kde prostě umějí. Rhodiování šperků mi dělají o tolik lépe, než jedno nejmenované drahé zlatnictví. Umějí poradit, berou mi i pár kousků šperků a ta práce je nesrovnatelná. Možná to je i vícero vrstvami, ale když sem se snažila pochopit proces rhodiování, došlo mi, že tam bude mnohem víc faktorů.

No a tak jsem jim zkusila dát stejný přívěsek se stejným řetízkem, který jsem kdysi nechávala pozlacovat v jiné firmě. A ten rozdíl! Nechápala jsem, jak to může být tak pěkný.

Velmi jsem řešila, jaká je výdrž takového pozlacení a věřím, že nejvíc to ukáže prostě až čas, i když jsem tu výdrž v dílně testovala. No ale přemýšlím o tom, že kromě rhodiování bych službu pozlacení žlutým, nebo růžovým zlatem nabídla jako doplňkovou. Přeci jen víme, jaký veliký cenový rozdíl je teď aktuálně mezi zlatem a stříbrem.

Jaký máte názor na pozlacené šperky vy? Nosíte je? Vydržel vám nějaký pozlacený šperk dlouhou dobu? Napsat mi to můžete na e-mail info@sperkymiris.cz. 

Číst článek
Hortenzie jsou venku :)
Hortenzie jsou venku :)

Hortenzie jsou královny květů.

Je jich tolik druhů a přitom tolik vlastně ne. Jak je to možné? Květy mají totiž barvu podle půdy :)

Ne všechny hortenzie jsou vhodné k uchování do pryskyřice. Některé totiž vyblednou a jiné zase zhědnou. Navíc technika, kterou tyhle hortenzie uchovávám, je velmi náročná. Pryskyřicí se květy polévají postupně z obou stran a v procesu se spousta květů zlomí nebo pryskyřice přeteče a kousek květu zničí. I tak ale tyhle šperky stojí za to. Jsou jedinečné, jako každý květ z přírody. Hortenziová kolekce kopíruje tvar šperků. 

Když budete nosit hortenziový šperk, tak opravdu nikdo nebude mít stejný. A ani vy nebudete mít dva totožné květy. Ale ona ta příroda taková už je, že?

Tak vyzdvihněte asymertii a ozdobte se královnami květů ♥

Číst článek
Miris v podcastu!
Miris v podcastu!

Chcete si poslechnout něco o mojí práci? O tom, jak vznikají šperky v mojí dílně a kdo je vlastně pro vás vyrábí?

Povídala jsem si Petrou Handlířovou z platformy LK sobě, které jsem hrdou členkou.

https://www.lksobe.cz/s-pomnenkou-nebo-vlasky/

 

Číst článek
Romantická karafiátová
Romantická karafiátová

Nová kolekce je venku!

Měli jsme tu svátek svatého Valentýna. Někdo jej slaví, někoho nechává chladným. Já se stavím do řady těch, kdo se snaží lásku oslavovat maličkostmi a nemusí to nutně být v naplánovaný svátek. Zároveň je ale stejně milé, když na vás někdo myslí i na Valentýna, že?

Já jsem letos Valentýna pojala trošku jinak. Jelikož s v mém životě v posledním roce udála spousta velkých a hezkých změn, rozhodla jsem si je připomenout a oslavit je. Být vděčná za to "tady a teď".

A protože se mi líbí, když mají moje šperky příběh, který vysvětluje vznik kolekce, i tentokrát jsem jej s vámi chtěla sdílet, protože skoro vždycky za tou kolekcí nějaký je.

Už je to několik let, co jsem se rozvedla. Po rozvodu jsem si prošla fázemi "už nikdy žádného chlapa" "vystačím si sama" "je mi hrozně smutno" i "na světe už není žádnej volnej normální chlap". Moje hlava mi nedovolovala si představit, že zase jednou budu šťastná. A tak jsem se soustředila sama na sebe. Zní to jako porozchodové klišé, ale z mojí vlastní zkušenosti to funguje - když se naučíš mít ráda sama sebe a nebudeš tak urputně hledat, přijde to. A tak nečekaně, jak jen to jde.

A tak jsem začátkem roku 2023  začala randit s tím nejlepším chlapem pod sluncem. Valentýna taky neslaví, ale to, že mě má rád, mi ukazuje mnoha způsoby každý den. A první květina, kterou jsem od něj dostala, byl karafiát. Fialový. V podstatě kombinace, která mě nikdy dřív v tvorbě nenapadla. Miluju totiž fialovou barvu, ale karafiáty jsem nikdy neměla ráda. 

Ale takovou důležitou kytku je potřeba si schovat, když to umím, že?

Z té první jsem vyrobila náušnice sobě. No a z té další vám. Takové, které jsou plné lásky a intimity. Nemusíte je dostat k Valentýnu, ale můžete ♥

Číst článek
4 položek celkem